2419/​739

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med vippebeslag, stjernefod af aluminium monteret på satinpoleret stålsøjlerør, betrukket i sæde, ryg, sider og løs hynde med naturskind. Model 3319. Designet 1958. Udført hos Fritz Hansen.

Stemplet: 5300417ADPH

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds. Ombetrukket.

Vur­dering

30.000 DKK

Solgt

Hammerslag

21.000 DKK

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
21.000 DKK