186/​41

Peter Callesen (b. Copenhagen 1967)

Melting Boat, 2019. Originalt litografi. Signeret og nummereret 3/10. Uden ramme

I juni 2018 arbejdede Peter Callesen på det litografiske værksted Steinprent i Tórshavn på Færøerne i et par uger. Det resulterede i en serie på tre litografiske tryk, hvor Peter Callesen bruger både og skibe fra Færøerne – og forvandler dem til metaforiske billeder.

Mål: 61×52 cm.

Galleripris: 3.500 kr.

Værket er doneret af kunstneren selv.

Dette værk/vare sælges til fordel for Ungdommens Røde Kors. Bruun Rasmussen donerer således alle salærer og gebyrer der måtte være i forbindelse med auktionen.

Om Ungdommens Røde Kors: Ungdommens Røde Kors er Danmarks største humanitære ungdomsorganisation. Vi er en frivillig, social organisation, som laver indsatser for og med børn og unge i hele Danmark og ude i verden. I Ungdommens Røde Kors er vi flere tusind børn og unge, der brænder for at gøre noget ved de sociale udfordringer, der findes for børn og unge i samfundet. Vi insisterer på, at alle kan gøre en forskel, og at alle kan være noget særligt for nogen.

Auction
Category
Estimate

3,500 DKK

Sold

Price realised

6,000 DKK

55 bids

When Bidder Bid
1156672 6,000 DKK
1156768 (Auto bid) 5,500 DKK
1156672 5,500 DKK
1156768 (Auto bid) 5,000 DKK
1156672 4,800 DKK
1156768 (Auto bid) 4,600 DKK
1156672 4,400 DKK
1156768 (Auto bid) 4,200 DKK
1156672 4,000 DKK
1156768 (Auto bid) 3,800 DKK
1156672 3,600 DKK
1156768 (Auto bid) 3,400 DKK
1156672 3,200 DKK
1156768 (Auto bid) 3,000 DKK
1156672 2,900 DKK
1156768 (Auto bid) 2,800 DKK
1156672 2,700 DKK
1156768 (Auto bid) 2,600 DKK
1156672 2,500 DKK
1156768 (Auto bid) 2,400 DKK
1156672 2,300 DKK
1156768 2,200 DKK
1156672 2,100 DKK
911854 (Auto bid) 2,000 DKK
1156672 2,000 DKK
911854 (Auto bid) 1,950 DKK
1156672 1,900 DKK
911854 (Auto bid) 1,850 DKK
1156672 1,800 DKK
911854 (Auto bid) 1,750 DKK
1156672 1,700 DKK
911854 1,650 DKK
1156672 1,600 DKK
1155241 1,550 DKK
863590 (Auto bid) 1,500 DKK
1156606 1,500 DKK
863590 (Auto bid) 1,450 DKK
1156606 1,400 DKK
863590 1,350 DKK
1029050 (Auto bid) 1,300 DKK
863590 1,250 DKK
1029050 800 DKK
863679 750 DKK
909887 700 DKK
863679 650 DKK
824640 600 DKK
863679 550 DKK
980539 500 DKK
203258 480 DKK
936142 460 DKK
863679 440 DKK
1135562 420 DKK
863679 400 DKK
1156415 380 DKK
1152792 360 DKK